Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Ogród w listopadzie

27.11.2013 

 

 

Jesień to jeden z najbardziej pracowitych okresów w kalendarzu każdego właściciela ogrodu. I nie chodzi tu jedynie o grabienie pożółkłych liści oraz dbanie o to, aby chłodny wiatr nie naniósł na naszą działkę zbyt dużej ilości śmieci. Od pracy, jaką włożymy w ogród w trakcie jesiennych miesięcy zależy to, jak posadzone przez nas rośliny przetrwają okres zimowy i w jaki sposób ogród będzie prezentował się wraz z nadejściem wiosny. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą w organizacji jesiennych obowiązków.

Ogród w listopadzie

 fot. seriouslyflowers.com

 Sadzenie nowych roślin

Październik to doskonała pora na pomyślenie o tym, jakie kwiaty będą cieszyć nasze oko w trakcie przyszłorocznej wiosny. W okresie jesiennym sadzimy głównie rośliny cebulowe, które dzięki swoim właściwościom oraz naszej pomocy będą w stanie przetrzymać w glebie temperatury zimowe. Przed umieszczeniem cebulek w ziemi należy ją odpowiednio przygotować. Niezbędna jest jej kultywacja (do tego celu używamy narzędzi zwanych kultywatorami), czyli zadbanie o to, aby przed wysiewem była pulchna oraz odpowiednio napowietrzona (do napowietrzenia gleby możemy użyć areatorów). Cebulki umieszczamy pod ziemią na głębokości odpowiadającej trzykrotności ich wysokości. Pojawienie się temperatur ujemnych to sygnał do tego, aby zabezpieczyć posadzone rośliny. Miejsce wysiewu pokrywamy torfem lub gałęziami drzew iglastych (izolacja termiczna). Po takim przygotowaniu możemy być niemal pewni tego, że na wiosnę w ogrodzie odnajdziemy przebiśniegi, tulipany czy też krokusy.

 

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Większość roślin, które pozostają w ogrodzie na okres zimowy powinna zostać zabezpieczona. Najlepsza pora na wykonanie tej pracy przypada na czas, w którym temperatury (wliczając temperatury nocne) zaczynają oscylować blisko zera stopni. To znak, aby okryć glebę pod rośliną - torf, gałęzie iglaste a nawet zebrane w trakcie sprzątania liście będą odpowiednim materiałem izolacyjnym i utrzymującym wilgoć. Zewnętrzne części rośliny, na przykład krzewu, należy okryć stroiszem, czyli warstwą izolacyjną wykonaną z materiałów naturalnych (najczęściej gałęzie świerkowe lub jodłowe) lub sztucznych (specjalne osłony z tworzyw sztucznych).

Rośliny, które nie są w stanie przetrzymać zimowych temperatur, wraz z pierwszymi przymrozkami powinny zostać przeniesione do cieplejszych pomieszczeń. W gruncie nie zimują na przykład popularne w Polsce mieczyki. Tego typu rośliny wykopujemy, sadzimy w doniczkach i przenosimy do cieplejszych pomieszczeń. Jeśli posiadamy oczko wodne ozdobione grzybieniami, to przekładamy rośliny do zbiorników wodnych znajdujących się w pomieszczeniach nienarażonych na mróz (duża miska w piwnicy lub izolowanej komórce będzie wystarczająca).

 Przed permanentnym spadkiem temperatury oraz nadejściem śniegu dokładnie grabimy wszelkie liście oraz inne odpadki organiczne zalegające w naszych ogrodach i czekamy na koniec zimy oraz początek kolejnego sezonu ogrodniczego.