Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Przegląd rodzajów wiertarek

25.11.2013

 

 

W warsztacie każdego majsterkowicza nie może zabraknąć wiertarki. To podstawowe narzędzie, które możne wykorzystać zarówno do mniejszych przebóbek w domu, jak i specjalistycznych prac remontowych. Przy wyborze tego urządzenia najważniejsze jest jego zastosowanie. To na pozór proste elektronarzędzie dzieli się na wiele typów, które nadają się do różnych zastosowań remontowo-budowlanych. Poniższy artykuł ma na celu klarowną segregację rodzajów wiertarek i krótki opis ich zastosowań, podstawowych cech oraz możliwości.

 

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka

 

To obecnie jeden z najpopularniejszych typów wiertarki. Umożliwia ona wiercenie otworów w materiałach, które nie charakteryzują się bardzo dużą twardością. Dzięki regulacji kierunku obrotu wiertła oraz możliwości zamiany końcówek wiercących na końcówki do wkręcania pasujące do najpopularniejszych typów śrub, może służyć również do wkręcania i wykręcania. To niezastąpione urządzenie, które przyda się zarówno na profesjonalnych pracach budowy, jak i w trakcie drobnych domowych remontów czy weekendowego majsterkowania.

 

Wiertarki udarowe i bezudarowe

To ważne rozróżnienie określa, czy zakupione przez nas elektronarzędzie posiada możliwość wykonania tak zwanego „ruchu posuwisto-zwrotnego wiertła" (potocznie ruch posuwisto-zwrotny zwany jest „ruchem udarowym" lub, po prostu, „udarem"), który okazuje się być niezastąpiony w momencie, gdy wiercimy w twardszych materiałach. Wiertarka lub wiertarko-wkrętarka bezudarowa nie nadaje się do wykonywania cięższych prac wiertniczych. Im większa energia udaru wiertarki posiadającej tę funkcje, tym większe prawdopodobieństwo tego, że urządzenie poradzi sobie z pracą w twardym materiale.

 

  rodzaje wiertarek

 

 

 

Młoto-wiertarki

Młoto-wiertarki można, w niewielkim uproszczeniu, nazwać wzmocnionymi wersjami wiertarek udarowych lub urządzeniami łączącymi w sobie zalety wiertarki oraz młota udarowego. To masywne i potężne elektronarzędzia, które służą do wykonywania otworów w bardzo twardych materiałach. Ich silniki są odporne na znaczne przeciążenia, dlatego nawet przy pracy z niezwykle ciężkim materiałem młoto-wiertarka nie powinna ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Posiadają dużo większą moc oraz energię udaru, aniżeli przeciętne wiertarki udarowe.

 

 

Wiertnice

Używając metaforyki wojskowej - wiertnice to ciężka artyleria świata wiertarek. Charakteryzują się bardzo dużą mocą, która pozwoli na przebicie się nawet przez zbrojone ściany. Dzięki wyposażeniu w specjalny kołnierz mogą tworzyć otwory o dużej średnicy. Zazwyczaj posiadają również systemy chłodzenia, które utrzymują temperaturę materiału oraz temperaturę wiertła w zakresach bezpiecznych dla urządzenia. Wiertnice montuje się na specjalnie skonstruowanych stelażach, które służą również do ich przemieszczania.

 

Wiertarki kolumnowe

To wiertarki stacjonarne charakteryzujące się bardzo dużą precyzją wiercenia. Przy ich użyciu możemy dokładnie określić różne parametry wiercenia, na przykład jego głębokość. Często wyposaża się je we wskaźniki laserowe, które ułatwiają dokładne wskazanie obszaru pracy wiertła.

 

Wszystkie wymienione rodzaje wiertarek można znaleźć w ofercie naszego sklepu w dziale Narzędzia.