Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Oświetlenie w ogrodzie

15.01.2014

 

 

Jesienią i zimą, dni są znacznie krótsze, niż w innych porach roku. Wtedy też jest najlepszy okres na zaplanowanie oświetlenia
w naszym ogrodzie. Oświetlenie wokół domu należy zaprojektować tak, aby spełniało ono zarówno funkcje praktyczną jak
i estetyczną.

 

oświetlony ogród

Oświetlenie przydomowego ogródka pełni wiele zadań:

  • Najważniejszym jest zapewnienie bezpieczeństwa. To dzięki odpowiedniemu naświetleniu, wszystkie elementy architektoniczne są widoczne, co zapewnia kontrolowane poruszanie się po przestrzeni.
  • Dodatkowo oświetlenie ciemnych zakamarków odstraszy potencjalnego włamywacza, co zapewni lepszą ochronę posiadłości. 
  • Przy wyborze lamp i opraw ogrodowych musimy pamiętać również o aspekcie dekoracyjnym. Odpowiedni dobór oświetlenia nada podwórku klimat, stworzy odpowiedni nastrój.
  • Oświetlenie ogrodu wpływa na możliwość korzystania z niego również w czasie zmroku. Dzięki elementom świetlnym będziemy mogli korzystać z niego o każdej porze dnia i nocy. Warto zadbać o światło na tarasie, by mógł nam służyć jako miejsce relaksu i spotkań ze znajomymi, również w godzinach wieczornych.

 

Gdy zdecydujemy się na zainwestowanie czasu i pieniędzy w oświetlenie ogrodowe, musimy pamiętać o odpowiednim doborze modeli. Muszą być one dobrane do naszego zapotrzebowania na światło oraz warunków panujących w ogrodzie. 

 

Oświetlenie ścieżki

Po zmroku, dostanie się do drzwi wejściowych, może sprawić trudność. Musimy zadbać o bezpieczne przemieszczenie się naszych gości. Mogą do tego służyć lampy stojące, które ułożone wzdłuż granicy ścieżki, wyznaczą trasę przejścia. Najlepiej ustawić je w równiej odległości między sobą, zaczynając od furki aż po drzwi wejściowe. Wybór lamp stojących może być uzależniona od wysokości, od stylu oraz parametrów technicznych. W ofercie naszego sklepu możemy znaleźć stojące lampy ogrodowe zarówno o wysokości 40 cm, jak i takie sięgające ponad 1m.

oświetlenie do ogrodu
fot. e-ogrody.pl

 

Oświetlenie roślin

Jeśli jesteśmy posiadaczem bujnego ogrodu, pełnego pięknej roślinności, pomyślmy o wyeksponowaniu jej. Również wieczorową porą, możemy chwalić się zawartością naszego przydomowego podwórka. W tym przypadku wykorzystajmy lampy solarne. Są one energooszczędne, gdyż energię jaką potrzebują do działania, pozyskują z promieni słonecznych. Nagrzewają się w ciągu dnia, po to, aby móc świecić, gdy przyjdzie mrok. Dodatkowo ich światło jest bardzo delikatne, co w przypadku ustawienia ich w pobliżu krzewów i donic, nada romantycznego charakteru.

 

 

Oświetlenie elementów wyposażenia

W zależności od wyposażenia naszego ogrodu, musimy pamiętać o oświetleniu jego elementów. Gdy na naszej posesji mamy taras lub altankę musimy zadbać o to, abyśmy mogli z niej korzystać również gdy zajdzie słońce. Do tego możemy użyć lamp wiszących, które umieścimy w centralnym miejscu takiej przestrzeni. Dzięki temu cała powierzchnia będzie naświetlona w równym stopniu. Pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu kącika do grillowania. Innego naświetlenia potrzebują fontanny i oczka wodne. Do tego musimy użyć odpowiedniego oświetlenia, które dostosowane jest do trudnych warunków . Najlepiej nadawać się będą lampy do oczek wodnych lub naświetlacze metahalogenowe, które przeznaczone są do powierzchni o podwyższonej wilgotności. W ofercie naszego sklepu można znaleźć różne modele wymienionych rodzajów oświetlenia.

 

Przy wyborze odpowiednich elementów, które będą dbały o widoczność wokół domu, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Dobierzmy taki rodzaj oświetlenia, który zapewni widoczność najczęściej uczęszczanych obszarów naszego ogrodu. Kierujmy strumień światła tak, by najlepiej wykorzystywać jego moc. Musimy zadbać o to, aby lampy, które znajdują się na naszej posesji, nie przeszkadzały naszym sąsiadom, przechodniom lub samym domownikom.