Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Montaż taśmy LED

 

24.01.2014

 

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie ledowe jest energooszczędnym źródłem światła. Diody LED zużywają średnio 6 razy mniej energii niż zwykła żarówka, dlatego też coraz częściej można je znaleźć w sklepach. Dostępne są również w naszej ofercie. Zarówno pojedyncze żarówki LED, jak i całe taśmy z potrzebnymi elementami. Dzisiejsza porada na temat montażu tych ostatnich.

 

Montaż taśmy LED

Kilka słów o taśmach LED

Pasek LED to taśma z diodami świecącymi, nawiniętymi na rolkę. Można spotkać taśmy jednokolorowe oraz takie, które świecą na wiele kolorów. Najczęściej sprzedawane są w szerokości 8-10 mm, w 5m egzemplarzach. Każda taśma posiada jednak sekcje, które ułatwiają cięcie, a tym samym możemy uzyskać pożądaną długość. Wyboru taśmy musimy dokonać na podstawie miejsca, w którym znajdzie swoje zastosowanie. Parametr, na który musimy zwrócić uwagę to szczelność ze znacznikiem IP. Te taśmy, które posiadają niską wartość tego oznaczenia przeznaczone są do suchych pomieszczeń wewnątrz domu. Te o większej szczelności posiadają folie żelowe, które chronią przed wilgocią, dlatego też można je używać w miejscach narażonych na działania atmosferyczne.

 

Zastosowanie:

Taśmy charakteryzują się dużą żywotnością i małym zużyciem energii, dlatego też można je wykorzystać niemal w każdym miejscu. Pełną zarówno funkcje oświetleniową, jak i dekoracyjną. Najczęściej znajdą swoje zastosowanie we wnękach, elementach wyposażenia wnętrz czy jako elemnt architektury ogrodowej. Można je spotkać przy różnego rodzaju ekspozycjach, obrazach lub lustrach.  

 

taśma LED

 

ciecie taśmy LED

Przygotowanie: 

Dużą zaletą taśm LED jest możliwość  dzielenia oraz łączenia. Przed montażem musimy zastanowić się, gdzie dokładnie zamierzamy ją wykorzystać i jaką długość potrzebujemy. Gdy znamy tą wartość, taśmę należy obciąć. Na każdej taśmie wyznaczone są miejsca, gdzie można przecinać (co 3 diody). Najlepiej użyć do tego nożyczek lub ostrego nożyka. Jeśli przerwanie zostało niefortunnie zaznaczone w innym miejscu, niż jest to potrzebne, możemy połączyć taśmę za pomocą lutownicy. Pamiętajmy jednak o tym, aby użyć do tego sprzętu o małej mocy (35-60W). Takie urządzenia wytwarzają odpowiednią temperaturę, która nie uszkodzi taśmy. Taśmy LED zasilane są bezpiecznym napięciem z dedykowanego urządzenia. W naszej ofercie występują wszystkie niezbędne akcesoria.

 

Montaż

Każda taśma LED wyposażona jest w samoprzylepną stronę. To właśnie za ich sprawą możliwe jest szybkie przymocowanie tego rodzaju oświetlenia, w wybranym przez nas miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, że powierzchnia na którą chcemy ją przykleić, powinna być sucha i gładka. Jakiekolwiek wystające elementy mogą uszkodzić taśmę. W celu polepszenia przyczepności można dodatkowo użyć kleju. Innym sposobem umocowania jej jest wmontowanie specjalnych profili aluminowych lub zamontowanie uchwytów, które pomogą przy przytrzymaniu taśmy. Do taśmy RGB możemy zamontować odpowiednie sterowniki, które montuje się za pomocą specjalnych wtyczek. Wpływają one na kontrole czasu zapalania się lub zmianę odcieni światła. Niektóre tego typu urządzenia wyposażone są w piloty. 

 

Montaż taśmy LED jest prosty i nie przysparza kłopotów. Jest to łatwy sposób na udekorowania naszego wnętrza.