Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Montaż karnisza

18.02.2014

 

Gdy dokonaliśmy wyboru firan i zasłon, które będą odpowiednie do naszego wnętrza, czas na ich powieszenie. Do tej czynności potrzebny będzie karnisz, który zapewni nam stabilne przymocowanie tych elementów dekoracyjnych.

 

montaż karnisza

Wybór

Najważniejszym elementem przy wyborze karnisza są jego wymiary. Musimy znać długość jaką potrzebujemy. W tym celu należy zmierzyć szerokość nad oknem. Pamiętajmy, że nasz karnisz musi być szerszy od otworu okiennego o jakieś 15-30 cm po każdej stronie. Dzięki temu firana będzie mogła swobodnie zwisać po obu stronach, maskując tym samym ewentualne mankamenty okiennic i zachowując odpowiednią proporcję. Kolejnym elementem, który ma decydujący wpływ na wybór karnisza jest jego rodzaj. W naszym sklepie mamy zarówno pojedyncze jak i podwójne egzemplarze. Te drugie nadają się w sytuacji, gdy mamy zarówno firany jak i zasłony. Wybór karnisza może być również uzależniony od koloru lub materiału z którego został wykonany. Znajdziesz u nas zarówno drewniane karnisze, jak i metalowe. Parametrem, który również ma znaczenie, jest przekrój drążka. Karnisze z mniejszą średnicą mają zastosowanie przy oknach o małych wymiarach i lekkich dekoracjach. Idealnie pasować będą do mniejszych pokoi, gdyż ich ciężar nie przytłoczy pomieszczenia.  Grubsze karnisze przeznaczone są do bogatszych dekoracji okiennych, przy których wieszane są cięższe tkaniny.

 

Przygotowanie

Przed rozpoczęciem prac montażowych musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Skompletujmy narzędzia, które przydadzą się do wykonania tej czynności. W trakcie pracy będziemy używać miarki i ołówka, która pozwoli nam na równe określenie pozycji karnisza. Nie może zabraknąć również wiertarki i śrubokręta, za pomocą których nastąpi przymocowanie karnisza nad oknem.

 

karnisz

Montaż

Na samym początku należy dokonać prawidłowego pomiaru. Jeśli montujemy karnisz do ściany nad oknem, musimy ustalić dokładne miejsce, w którym znajdzie się stelaż do firanek i zasłon. Jest to kluczowe zadanie, gdyż od tego będzie uzależnione swobodne otwierania okna. Preferowana odległość między karniszem, a zewnętrzną granicą okna to 5 cm. Odległość miedzy karniszem a ścianą, do której zostanie przymocowany, to wartość z przedziału 10 - 15 cm. Na podstawie wytycznych, należy na ścianie zaznaczyć miejsca, w którym znajdować się będą wsporniki. Do tej czynności należy użyć ołówka i miarki. Dzięki temu karnisz będzie znajdował się w odpowiednim miejsce, bez  zagrożenia, że będzie umocowany krzywo, co w konsekwencji wpłynie na niesymetryczny wygląd. W zaznaczonym miejscu, należy wywiercić dziurę i zamontować kołki rozporowe. Następnie, za pomocą wkrętów, przykręcamy do ściany wsporniki. Jeżeli okno ma powyżej 2 m szerokości, należy na środku przymocować dodatkowy wspornik, w celu ustabilizowania konstrukcji. Po włożeniu drążka w otwory, za pomocą poziomicy sprawdzamy, położenie i stabilność karnisza. Na tak przymocowaną konstrukcję zakładamy kółka z żabkami lub klipsy, dzięki którym powiesimy firanki i zasłony. Ostatnim krokiem jest odpowiednie upięcie naszej dekoracji okiennej.

modna dekoracja okienna

 

Dla zwolenników innego sposobu powieszania zasłon i firan, zapraszamy do zapoznania się z ofertą szyn sufitowych.