Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Pielęgnacja mebli ogrodowych

24.02.2014

 

 

Czas pomyśleć o meblach ogrodowych. Trzeba przygotować wyposażenie ogrodu na nadejście wiosny i lata, gdy będą one częściej użytkowane. Na samym początku trzeba sprawdzić czy należycie je zabezpieczyliśmy przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Odpowiednia pielęgnacja mebli wpłynie na ich wygląd i stan techniczny. Należy zadbać o ich ochronę, gdyż ma to ogromny wpływ na czas ich użytkowania.

Pielęgnacja mebli ogrodowych

 

Czyszczenie

Na początku należy usunąć wszelkie nieczystości, które znajdują się na naszych meblach. Najlepszym narzędziem przeznaczonym do tego, będzie myjka ciśnienowa. Woda pod ciśnieniem oczyści elementy wyposażenia ogrodu z wszelkiego błota i innych substancji. Jeśli natrafimy na uporczywe zabrudzenia, najlepiej skorzystać  z dodatkowych akcesoriów takich jak szczotka. Najlepiej używać ogólnodostępnych środków czystości takich jak mydło czy zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli nieodpowiednio zabezpieczyliśmy mebli w czasie zimy, na ich powierzchni mogą pojawić się nieproszeni goście. Najczęściej możemy natchnąć się na wszelkiego rodzaju grzyby i pleśń. W takim wypadku należy użyć odpowiednich preparatów, przeznaczonych do tego rodzaju działań. W przypadku mebli wykonanych z metalu, wszelkiego rodzaju narośl należy usuwać za pomocą drucianej szczotki.

 

Naprawa

Po odpowiednim wyczyszczeniu mebli, czas na zweryfikowanie ich stanu technicznego. Należy sprawdzić czy wszystko jest na miejscu i czy nie brakuje jakiś drobnych elementów. W przypadku drewnianych egzemplarzy, musimy dokręcić wszystkie śrubki. Taka z pozoru nic nieznacząca czynność może uchronić nas przed pojawieniem się pęknięcia lub skrzywienia. Jeśli zauważymy, że nasze meble nie posiadają metalowych elementów takich jak zawiasy czy śruby, najlepiej dokupić nowe, wykonane ze stali hartowanej. Dzięki temu zabezpieczymy się przed kolejnymi naprawami. Przed wystawieniem mebli do ogrodu musimy sprawdzić czy na ich powierzchni nie pojawiły się pęknięcia. Jeśli znajdziemy takie miejsca, należy je przeszlifować oraz na nowo zabezpieczyć.

 

Ochrona

Ochrona drewnianych mebli ogrodowych polega na dobrym zimpregnowaniu ich, a następnie polakierowaniu lub pomalowaniu. Takie działanie wpłynie na stworzenie powłoki ochronnej, która zabezpieczy drewno przed wilgocią, a w późniejszym etapie przed grzybami i  pleśnią. Dodatkowo taka ochrona wpłynie na utrzymanie żywego koloru i atrakcyjnego wyglądu naszego sprzętu. Środkami stosowanymi do ochrony drewnianych mebli są odpowiednie impregnaty. Nałożenie tego preparatu należy dokonać poprzez użycie pędzla lub czystej miękkiej szmatki. Nasączenie drewna tym środkiem, wpłynie na to, że woda nie będzie wsiąkać, a jedynie spływać po jego powierzchni. Niektóre preparaty odpowiadają również za działania grzybobójcze i ognioodporne. Po zastosowaniu impregnatu, meble należy pokryć lakierem lub farbą. Można zakupić egzemplarze bezbarwne lub takie, które nadadzą meblom określonego charakteru. Taka dodatkowa warstwa nie tylko ochroni drewno, ale również wygładzi je i nada nowy wygląd. Należy również pamiętać o metalowych elementach takich jak zawiasy czy śrubki. Należy natrzeć je olejem, który ochroni przed pojawieniem się rdzy. Takie działanie należy wykonać dwa razy w ciągu roku. Zarówno przed rozpoczęciem, jak i po skończeniu sezonu.

meble ogrodowe