Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Przegląd oświetlenia wewnętrznego

16.07.2014

 

 

Oświetlenie wewnętrzne nie tylko buduje nastrój pomieszczenia. Zapewnia również bezpieczeństwo i ułatwia codzienne życie. Dowiedz się, jakie są rodzaje oświetlenia i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu.


Rodzaje oświetlenia wewnętrznego

Ze względu na sposób rozpraszania światła, oświetlenie wewnętrzne można podzielić na ogólne, miejscowe i punktowe. Zadaniem oświetlenia ogólnego jest rozproszenie mroku w cały pomieszczeniu, miejscowe przeznaczone jest do danej powierzchni (np. lampka biurkowa), a punktowe do wyeksponowania wybranych elementów (np. galeryjki). Jeśli za kryterium podziału przyjąć miejsce oświetlenia, to należałoby wyróżnić przede wszystkim oświetlenie sufitowe (lampy sufitowe i wiszące, plafony, półplafony), ścienne (kinkiety i galeryjki), meblowe (oprawy i listwy podszafkowe), stołowe i podłogowe.

 

W naszej ofercie można znaleźć każdy wymieniony rodzaj oświetlenia wewnętrznego:

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Sufitowe – do tej kategorii należą wszystkie egzemplarze, które zamieszczone są na suficie. Podzielone są na jednopunktowe i wielopunktowe,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Wiszące – oświetlenie zawieszone na suficie i wisząca kloszem w dół. Można wybrać wśród egzemplarzy jednopunktowych lub wielopunktowych,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Plafony – oświetlenie przymocowane blisko sufitu. Najczęściej spotyka się plafony okrągłe,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Półplafony – jak sama nazwa wskazuje, to oświetlenie, które kształtem przypomina przecięty na pół plafony,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Galeryjki – oświetlenie, które służy do oświetlenia obrazu lub innych elementów znajdujących się na ścianie,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Lampy biurkowe – przeznaczone do pracy przy biurku,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Lampy podłogowe – umieszczona bezpośrednio na podłodze,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Lampy stołowe – nadaje się zarówno do oświetlenia stołu w salonie, jak i szafki nocnej,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Oprawy i listwy podszafkowe – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do umieszczenia pod szafkami. Najczęściej wykorzystywana w kuchni,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Oprawy punktowe – podzielone są na miejsce montażu oprawy – schodowe lub sufitowe,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

Dziecięce – oświetlenie przeznaczone do pokoju dziecka. W naszej ofercie można znaleźć kinkiety, lampki nocne wtykane do gniazdka, lampy stojące, lampy sufitowe i plafony dziecięce,

 

oświetlenie do pokoju dziecka

 

 

 Kinkiety– lampa przeznaczona do zamontowania na ścianie.

 

Jak wybrać?

Każdy z tych rodzajów oświetlenia występuję w wielu wariantach. Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość punktów świetlnych (w zależności od rodzaju oświetlenia zazwyczaj 1-4, ale w naszym sklepie znajdziesz także np. lampy wiszące lub podłogowe mające 6, 8 lub nawet 12 punktów świetlnych – wszystko zależy od designu lampy). Jednym z kryteriów doboru oświetlenia jest także rodzaj klosza. Bardzo ważny jest także styl lampy. Możesz wybierać wśród oświetlenia o charakterze industrialnym, klasycznym, nowoczesnym, pałacowym, rustykalnym i witrażowym. Lampy różnią się kolorem i materiałami, z których są wykonane. W stylu rustykalnym dominują brązy. Styl klasyczny nawiązuje do tradycyjnych kanonów estetycznych. Lampy nowoczesne często mają srebrne wykończenia. W stylu pałacowym pojawia się białe szkło i kremowe rozmazy. Styl rustykalny to prostota i dążenie do natury. Z kolei lampy w stylu witrażowym wykonane są ze szklanych, wielokolorowych elementów.

 

Jakie żarówki?

Wybierając żarówki, warto zwrócić też uwagę na barwę światła. Światło może białe, białe ciepłe lub białe zimne. Jego barwa wpływa na nastrój i samopoczucie domowników. Ciepłe światło pomaga się zrelaksować i odpocząć. Polecane są zazwyczaj do salonu, kuchni czy jadalni. Chłodne kolory wskazane są w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki, ponieważ motywują do działania i pracy. Dobrze sprawdzą się także w łazience – pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie.

Świetlówka świeci dzięki wyładowaniom w mieszaninie par rtęci. Ma dość długi czas pracy – nawet do 12 000 godzin! Tymczasem w żarówce halogenowej bańka z wolframem jest wypełniona halogenem. Taka żarówka zużywa więcej energii niż świetlówka, a jej żywotność to około 2 000 godzin. Najbardziej wytrzymała jest żarówka LED, która składa się ze święcących diod elektroluminescencyjnych. Choć zużywa tyle energii co świetlówka, może działać przez min. 15 000 godzin! Warto jednak pamiętać, że żarówki LED są jednym z najdroższych źródeł światła. Jeśli jednak wziąć pod uwagę całkowity koszt oświetlenia danego pomieszczenia w określonym czasie, jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.


Jak dopasować oświetlenie do pomieszczenia?

Salon wymaga innego oświetlenia niż kuchnia, a sypialnia – innego niż przedpokój. Przede wszystkim weź pod uwagę wielkość i charakter pomieszczenia. Pamiętaj, że lepiej mieć kilka różnych rodzajów oświetlenia, które będą używane w zależności od potrzeby – natężenia światła i czynności, które chcemy wykonywać np. inne oświetlenie włączysz podczas czytania książki, a inne w trakcie oglądania filmu.


Salon

Wybierając oświetlenie do salonu, przede wszystkim weź pod uwagę, w którym miejscu stoi kanapa i telewizor. Jeśli telewizor jest włączony, ściana za nim powinna być oświetlona, najlepiej za pomocą lampy stołowej lub podłogowej. Dzięki temu wzrok nie będzie się męczył podczas patrzenia w ekran. Obok fotela warto ustawić stojącą lampę podłogową. Siedząca na nim osoba będzie mogła swobodnie usiąść z książką lub gazetą. Pamiętaj też, by nie instalować kinkietów nad kanapą i fotelami. Będą niepotrzebnie oświetlały głowy siedzących osób.


Kuchnia

Także w kuchni najlepiej sprawdza się kilka źródeł światła. W przypadku oświetlenia ogólnego dobrze sprawdzą się np. lampy sufitowe. Natomiast do oświetlenia blatu, kuchenki i zlewozmywaka możesz wykorzystać oprawy, listwy podszafkowe i taśmy LED-owe.


Sypialnia

W sypialni warto zadbać o jedno główne źródło światła, a także o oświetlenie dekoracyjne i lampki do czytania. Warto również rozważyć oświetlenie wnętrza szafy. Światło z żarówek powinno być ciepłe i miękkie, dzięki czemu w sypialni będzie panował spokojny, zaciszny nastrój.


Przedpokój

Oświetlenie w przedpokoju warto dostosować do wielkości pomieszczenia. W ciasnym wnętrzu niewskazane są lampy wiszące – przeszkadzają w poruszaniu się i pomniejszają wizualnie przestrzeń. Bardziej praktyczne wydają się plafony. Weź również pod uwagę lampy z czujnikami ruchu, które stanowią ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie.


Podsumowanie

Wybór oświetlenia to bardzo ważna decyzja, nie tylko ze względu na charakter wnętrza, ale również z powodu rachunków za prąd. Wybierając lampy, weź pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Pamiętaj zwłaszcza o odpowiednim doświetleniu korytarzy i schodów. Dobrze dobrane oświetlenie będzie nie tylko praktyczne, ale także pozwoli na zmniejszenie opłat.