Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Płytki w łazience – jak prawidłowo i szczelnie ułożyć glazurę w łazience?

dodano: 2018-07-11

Płytki w łazienkach niejednokrotnie nadają ton całej aranżacji, dlatego warto zadbać, aby prezentowały się po prostu perfekcyjnie. Obojętnie, czy układa się mozaikę z małych elementów, czy jednolity, przełamywany insertami wzór z dużych płytek na ścianie czy na podłodze, w każdym przypadku muszą zostać zachowane niezbędne zasady.

Płytki w łazience – jak prawidłowo i szczelnie ułożyć glazurę w łazience?

Układanie płytek w łazienkach

Należy zacząć od tego, że płytki nie tylko mają doskonale wyglądać, ale również stanowić zaporę przeciw zbieraniu się wody. Dlatego układanie glazury w łazienkach powinno się przeprowadzać z dużą precyzją, aby nie pojawiło się niemiłe zaskoczenie w postaci odpadających płytek.

Pierwszy krok to oczywiście przygotowanie powierzchni – musi być ona równa, bez ubytków oraz luźnych fragmentów (które mogłyby po prostu pewnego dnia odpaść od ściany, a glazura wraz z nimi). Należy ją dokładanie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń (jak kurz, tłuszcz itp.) oraz dokładnie osuszyć.

Kolejna czynność to gruntowanie. Zabieg ten ma za zadanie stworzyć powierzchnię bardziej przyczepną niż obecnie istniejąca, co przełoży się na lepsze przyleganie kleju i wpłynie na stabilność przyklejonych płytek. Środek użyty do gruntowania jest zależny od materiału ściany. W przypadku ściany tynkowanej powinna wystarczyć zwykła emulsja gruntująca. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą betonową, wówczas potrzebny jest grunt przeznaczony do podłoży niechłonnych.

Trzeci krok to zapewnienie szczelności w miejscu rur doprowadzających wodę, w narożnikach ścian, na styku z wanną, przy wpustach podłogowych, w okolicach kratki ściekowej itp. Posłuży do tego taśma izolacyjna. Jest to niezbędna czynność, ponieważ dostająca się w tych miejscach pod płytki wilgoć może spowodować ich odpadnięcie. Istnieje przy tym opcja skorzystania z elementów uszczelniających mocowanych za pomocą folii w płynie. Podłoże musi być chronione tam, gdzie istnieje możliwość zawilgocenia.

Czym przymocować płytki?

Płytki muszą zostać przymocowane trwale do podłoża, więc istotne staje się dobranie kleju zarówno pod kątem istniejących warunków, jak i płytek. W przypadku posadzki można z powodzeniem zastosować klej samorozpływny, bardzo dobry do dużych kafli. Klej samorozpływny powinien dokładnie wypełnić przestrzeń pod płytkami, dzięki czemu będzie łatwiej zamocować je trwale do podłoża. W przypadku ścian polecany jest klej z obniżonym spływem (na opakowaniu powinien mieć oznaczenie T).

Płytki w łazience – jak prawidłowo i szczelnie ułożyć glazurę w łazience?

Jak kłaść płytki?

Przed położeniem płytek warto skorzystać z poziomnicy, aby dokładnie wyznaczyć poziom lub pion powierzchni. W przypadku pionu może też pomóc sznurek mierniczy. Smarujemy ścianę klejem (szpachelką z ząbkami), a następnie kładziemy pierwszą płytkę w rogu wyznaczonym przez linię pionu i poziomu. Potem kolejne, pamiętając o odstępach na fugi – w wyznaczeniu odpowiedniego dystansu pomogą krzyżyki. Nadmiar kleju należy usuwać natychmiast – inaczej zaschnie. Wystające płytki wciskaj poprzez delikatne uderzanie w nie gumowym młotkiem lub korzystając z drewnianej łaty.

Po wyschnięciu kleju należy nałożyć fugę. Posłuży do tego specjalny, gumowy ściągacz. Manewruje się nim tak, aby wypełnić każdą szczelinę, a potem ściera się nadmiar spoiny za pomocą wilgotnej gąbki. Tam, gdzie urządzenia sanitarne łączą się ze ścianą, można położyć silikon. Warto zainwestować w fugi ze specjalnymi dodatkami ograniczającymi rozwój grzybów i pleśni lub antybakteryjnymi.

Kładzenie płytek na małej powierzchni można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak chcemy wyłożyć średniej lub dużej wielkości łazienkę, warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowców. Pozwoli to uniknąć pomyłek, których naprawa może kosztować czasem więcej niż zawodowcy.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!