Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Narzędzia glazurnika. Jakie akcesoria są potrzebne do układania płytek?

dodano: 2018-07-11

Chcesz samodzielnie układać płytki? Najpierw musisz obliczyć ich całkowitą ilość potrzebną do danej powierzchni. Następnie trzeba brać pod uwagę kolejny wydatek – specjalistyczne narzędzia oraz akcesoria, które umożliwią efektywną i wydajną pracę. Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu, warto więc wybrać takie narzędzia glazurnika, które pozwolą na poradzenie sobie z procesem kładzenia płytek w zależności od sytuacji. Prezentujemy pełną gamę narzędzi i akcesoriów, dzięki którym taka praca powinna przebiegać łatwo, szybko i przyjemnie.

Narzędzia glazurnika. Jakie akcesoria są potrzebne do układania płytek?

Sprzęt glazurniczy – niezbędnik

Krzyżyki dystansowe do glazury – pozwalają na precyzyjne wyznaczenie odległości pomiędzy kładzionymi płytkami, glazurą i terakotą.

Narzędzie do cięcia płytek – niezbędne, gdy musimy docinać płytki, np. do narożników czy cokołów. Należy dobrać je pod kątem wielkości płytek. W przypadku gatunków ceramicznych wielkoformatowych niezbędne mogą okazać się duże maszyny stołowe – używają ich przede wszystkim profesjonaliści. Aby docinać płytki do odpowiedniego wymiaru, należy posiadać odpowiednie do takich czynności narzędzia. W zależności od stopnia komplikacji prac potrzebne mogą być: elektryczna przecinarka do płytek, nóż szklarski do nacinania powierzchni, gilotyna do cięcia po liniach prostych.

Paca ząbkowana – paca ma stronę gładką oraz stronę z ząbkami. Przy pomocy gładkiej nakłada się odpowiednią ilość kleju do pokrycia około 1 m2, a następnie rozsmaruje ją po powierzchni. Później należy przejechać po kleju ząbkami szpachelki, aby pozostały wyraźne bruzdy.

Paca gumowa – paca przeznaczona do rozprowadzania masy do spoinowania płytek (fugi). Używa się jej po ułożeniu płytek na ścianie lub podłodze.

Poziomnica – pozwala kontrolować zachowanie pionu, poziomu i równego układu względem siebie płytek na każdym etapie pracy. Polecane jest stosowanie poziomnicy z gumowymi podkładkami, ponieważ umożliwi to stabilne umieszczenie jej na powierzchni.

Szczypce glazurnicze – służą do przełamywania płytek i odłamywania kawałków po liniach cięcia. Umożliwiają łatwe przycięcie płytki po łuku albo wykonanie w niej otworu o dużej średnicy.

Piła kabłąkowa z brzeszczotem wolframowym – przeznaczona do wycinania w płytkach otworów o dowolnym kształcie. Wiertłem wykonuje się otwór w płytce, następnie przekłada się przez niego brzeszczot oraz umocowuje w pile. Wtedy już można prosto zrobić każde wycięcie.

Szlifierka kątowa z tarczą diamentową – służy do przecinania płytek po wyznaczonych liniach, wygładzania lub zaokrąglania krawędzi.

Gumowy młotek i drewniana łata posadzkarska – służą do dociskania odstających płytek oraz dobijania położonych.

Ściągacz gumowy do spoin – służy do usuwania nadmiaru zaprawy klejowej zalegającej w spoinach.

Pistolet do silikonu – przydatny podczas wypełniania silikonem spoin znajdujących się pomiędzy płytkimi podłogowymi a ścianą lub cokołami.

Narzędzia glazurnika. Jakie akcesoria są potrzebne do układania płytek?

Oprócz tego będą potrzebne jeszcze takie akcesoria glazurnicze, jak:

Wiaderko lub korytko na zaprawę – do wygodnego jej mieszania.

Gąbka – miękka, bez szorstkiej powierzchni. Powinna być wilgotna, a posłuży do oczyszczenia powierzchni z fugi. Po przetarciu należy wytrzeć płytki do sucha miękką szmatką.

Ile to wszystko będzie kosztować? Całkowity koszt niezbędnych narzędzi różni się w zależności chociażby od jakości i marki. W przypadku drobnych akcesoriów koszta nie będą duże, np. paczka 100 sztuk krzyżyków dystansowych to 5-8 zł. Jednak gdy zdecydujemy się zainwestować w dobrej jakości narzędzia do cięcia, każde z nich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Dlatego nie da się ustalić uniwersalnej kwoty, która pozwoli zorientować się, jaki należy przygotować budżet, aby dało się położyć płytki.

Inwestycja w dobrej jakości sprzęt glazurniczy ma sens wówczas, gdy planujemy zajmować się tym często lub zawodowo. Wówczas im lepsze narzędzia do wykonywanej pracy, tym efektywniejsza i łatwiejsza ona się staje. Ich koszt powinien zwrócić się już po kilku pierwszych zleceniach, a potem tylko przynosić zysk.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!