Facebook
Loading...
28 Outletów w Polsce
Znajdź
ZnajdźOutlet
Free Samples
Zamów darmowe próbki (dodaj 3 darmowe próbki, aby porównać w domu)
Otwórz koszyk próbekUkryj
0
Twoje próbki
+
Dodaj kolejną bezpłatną próbkę
+
Dodaj kolejną bezpłatną próbkę
+
Dodaj kolejną bezpłatną próbkę
Szczegóły dostawy
Wybrany paczkomat:
Adres paczkomatu:

Szpachle i pace – podstawowe wyposażenie glazurnika

dodano: 2018-07-11

Kładzenie płytek – obojętnie, gdzie wykonywane – nie może obejść się bez trzech rzeczy. Pierwsza to oczywiście sama glazura, która zostanie ułożona. Druga – niezbędny do tego klej bądź zaprawa. Rzecz trzecia, również ważna jak dwie pierwsze, to odpowiednie narzędzia. Wśród tych ostatnich ważną rolę pełnią szpachle oraz pace. Profesjonalne narzędzia do szpachlowania mogą się jednak różnić. Wyjaśniamy i doradzamy, jak wybrać najlepsze packi do szpachlowania przy planowaniu prac.

Pace do szpachlowania – co należy o nich wiedzieć?

Pace do glazury dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy to paca zębata, czyli narzędzie służące do rozprowadzania kleju oraz wykonania na nim bruzd, które zagwarantują lepszą przyczepność płytki do podłoża. Paca zębata do płytek powinna być wykonana ze stali. Na swoim końcu ma od kilku do kilkunastu ząbków. Pacę przykłada się do płyty pod kątem około 45°, następnie lekko przyciskając, zdecydowanym ruchem rozciąga się klej lub zaprawę po powierzchni. Przeciąga się po niej ząbkami, tworząc w ten sposób bruzdy. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilniejsze przyczepienie płytki niż jednolita masa.

Drugi rodzaj tych narzędzi to pace przeznaczone do wygładzania powierzchni.Tutaj zastosowaniejest zależne od materiału wykonania pacy. Pace tynkarskie ze styropianu służą do wygładzania tynków aplikowanych na podłoża. Pace plastikowe z gumą są niezbędne do rozprowadzania fugi między płytkami. A ich łatwe czyszczenie powierzchni po fugowaniu umożliwi paca plastikowa ze specjalną gąbką porową – warto dodać, że można używać jej również do innych, różnego rodzaju prac tynkarskich.Specjalnych pac, do których przymocować można papier ścierny, używa się także do wygładzania różnego rodzaju powierzchni.

Szpachle i pace – podstawowe wyposażenie glazurnika

Szpachle – do czego służą?

Szpachle używane są nie tylko przy kładzeniu płytek, ale przede wszystkim podczas remontów oraz różnego rodzaju czynności przy wykańczaniu wnętrz. Przy układaniu płytek przydadzą się już w trakcie samego przygotowywania podłoża – za ich pomocą zostaną zaszpachlowane wszelkie dziury w nawierzchniach.

Jakie są rodzaje szpachli? Podobnie jak w przypadku pacmożna wymienić  dwa główne – szpachle uniwersalne oraz szpachle zębate. I dobrze jest mieć obie pod ręką. Dlaczego? Otóż, jeśli planuje się kładzenie płytek na wcześniej malowane ściany, szpachle uniwersalne posłużą do usunięcia starej warstwy farby i tynku, a w dalszych pracach mogą mieć zastosowanie przy nakładaniu zaprawy na ściany. W sprzedaży dostępne są modele trapezowe, które posiadają zęby, dzięki czemu szpachla zębata posłuży do tego samego, co paca zębata – czyli rozprowadzania klejów glazurniczych w odpowiedniej grubości oraz wykonywania praktycznych bruzd.

Oprócz tego można jeszcze wspomnieć o specjalnym rodzaju szpachli, a konkretnie – szpachli japońskiej, która pomoże zarówno w nakładaniu i wyrównywaniu gładzi, jak i uzupełnianiu ubytków w kamieniu, drewnie czy grubym metalu.

Dużym powodzeniem cieszą się szpachelki nierdzewne wykonane ze stali, które cechuje długi okres eksploatacji.

Szpachle i pace – podstawowe wyposażenie glazurnika

Ile kosztują takie narzędzia?

Zarówno szpachelki, jak i pace nie są drogimi narzędziami, jednak ich koszt różni się w zależności od jakości wykonania oraz producenta. Należy pamiętać, aby po użyciu dokładnie odczyścić narzędzia z kleju, zaprawy oraz innych materiałów. Najlepiej to zrobić jak najszybciej po skończeniu robót – inaczej mogą stwardnieć i konieczne będzie ich zdrapywanie, podczas którego zachodzi ryzyko uszkodzenia przyrządu.

Jak wybrać najlepszą pacę i szpachlę?

Przy kładzeniu płytek poleca się wybrać pacę zębatą oraz szpachlę uniwersalną. To połączenie daje najlepsze możliwości praktyczne, dzięki którym praca będzie zarówno łatwiejsza, jak i efektywna. Warto dobierać narzędzia dopasowane gabarytowo do wielkości płytek – pozwoli to optymalnie rozprowadzić klej i zaprawę oraz zaoszczędzi czas.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!

-->