Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Układanie płytek na ścianie – jak układać kafelki naścienne?

dodano: 2018-07-11

Układanie płytek na ścianie jest czynnością, którą można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, jak przygotować się to tego zadania, a następnie – jak je przeprowadzić. Oto poradnik, który powinien pomóc przy tej pracy – pokazujemy w nim krok po kroku, jak położyć płytki.

Przygotowanie powierzchni pod płytki

Zacząć trzeba od samego przygotowania powierzchni, na którą zostaną nałożone płytki. Jeśli ściana jest nowa, wystarczy tylko oczyścić ją i zagruntować emulsją. W przypadku ścian starszych należy po oczyszczeniu sprawdzić tynk oraz zweryfikować ubytki. Jeżeli stan tynku pozostawia wiele do życzenia, należy otynkować dane obszary, a nierówności załatać za pomocą zaprawy wyrównującej, aby uzyskać równą powierzchnię. Dopiero po tym można ją zagruntować.

Uwaga – jeśli mamy do czynienia z gładką i równą powierzchnią, to również nie jest dobre podłoże. Trzeba nadać jej chropowatości, do czego może posłużyć szlifierka lub nakłuwanie ostrym narzędziem. Dopiero na tak przygotowaną ścianą kładziemy emulsję gruntującą.

Układanie płytek na ścianie – jak układać kafelki naścienne?

Niezbędne narzędzia

Aby układanie płytek w łazienkach, kuchniach czy innych pomieszczeniach odbywało się w optymalny sposób, należy przygotować niezbędne narzędzia oraz akcesoria: poziomnica, miarka, sznur mierniczy, ołówek, linijka, krzyżyki dystansowe, szpachelka ząbkowana, gumowy młotek, drewniana łata posadzkarska, ściągacz gumowy do spoin, wiadro, gąbka, korytko i szpachelka, narzędzie do cięcia płytek.

Klej do płytek powinien zostać dobrany pod kątem podłoża. Mineralne, jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe czy betony ścienne wymagają kleju elastycznego szybkowiążącego. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych używamy kleju dyspersyjnego lub o podwyższonej elastyczności. Tym drugim dobrze posłużyć się również wtedy, gdy płytki będą nakładane na starą glazurę. Podczas kładzenia płytek na powierzchnię drewnianą (lub drewnopochodną) powinien być stosowany klej dyspersyjny.

Jak przygotować się na układanie płytek ściennych?

Po ustaleniu wysokości, na jakiej będą leżeć płytki, należy skorzystać z akcesoriów, aby narysować na ścianie linię wyznaczającą górną oraz boczną krawędź kładzenia. Nad linią poziomą można przybić lekko listwę – przytrzyma ona pierwszy rząd płytek.

Jeśli wysokość glazury w pomieszczeniu jest ustalona i nie stanowi wielokrotności całej płytki, powinno rozpocząć się od góry, a przy podłodze umieścić płytki przycięte. Jeśli wysokość glazury może być dowolna, zaczynamy jej układanie od dołu. W każdym przypadku układanie płytek ceramicznych powinno zaczynać się od najbardziej wyeksponowanego miejsca pomieszczenia.

Układanie płytek na ścianie – jak układać kafelki naścienne?

Układanie płytek krok po kroku

Przy użyciu szpachelki nałóż odpowiednią ilość kleju do pokrycia około 1 m2, a następnie rozsmaruj ją po ścianie. Przejedź po kleju ząbkami szpachelki, aby pozostały wyraźne bruzdy. Umieść pierwszą płytkę w rogu utworzonym przez linię pozioma i pionową. Przyklei kolejną, lekko obracając, dopóki nie przylgnie, a potem kolejne. Pomiędzy płytkami umieszczaj krzyżaki dystansowe. Po ułożeniu pierwszego rzędu należy docisnąć płytki poziomnicą, łapiąc jednolitą płaszczyznę. Nadmiar kleju trzeba niezwłocznie usuwać. Do poprawiania wystających płytek posłuż gumowy młotek albo łata (w jej przypadku musi być pokryte kilka płytek równocześnie).

Po ułożeniu dolnego rzędu należy usunąć listwę – jeśli była używana – oraz wyjąć krzyżyki dystansowe. Płytki pozostawiamy na 24 godziny, a po upływie tego czasu możemy przystąpić do nakładania fugi. Rozprowadza się ją gumowym ściągaczem w różnych kierunkach, a następnie ściera wilgotną gąbką z płytek, nim stwardnieje. Fugi przecieramy gąbką – i gotowe.

Zasady układania płytek

Oto kilka zasad, gwarantujących ułożenie płytek w pomieszczeniach różnych kształtów.

  • Na obrzeżu wanny czy przy ościeżnicy drzwi poleca się docinanie do odpowiedniego kształtu i wymiaru całych płytek zamiast stosowania wąskich pasków – mają one słabszą przyczepność.
  • Układając płytki na załamaniach ścian i na słupach, całe płytki należy umieścić na narożnikach zewnętrznych, a docięte – w wewnętrznych.
  • Jeśli płytki ścienne i podłogowe mają ten sam wymiar, to ich spoiny powinny się spotykać.

 

Zanim zaczniesz samodzielnie układać płytki, możesz jeszcze przejrzeć filmiki instruktażowe, które bez problemu znajdziesz w sieci.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!