Wiele osób zastanawia się, czy panele winylowe można układać na ogrzewanie podłogowe. Winyle wykazują niewielką kurczliwość pod wpływem wysokiej temperatury i wyróżniają się niskim oporem cieplnym. Dodatkowo panele winylowe, równomiernie rozprowadzają ciepło we wszystkich pomieszczeniach. To sprawia, że dobrze sprawdzają się pod podłogówkę. Jakie podłogowe panele należy wybrać , aby system grzewczy był maksymalnie wydajny, a podłoga długo zachowała swój idealny wygląd? Podpowiadamy! Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Panele winylowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, ciepły w dotyku i elegancko się prezentuje, dlatego doskonale sprawdza się niemal do wszystkich pomieszczeń (w tym do kuchni oraz łazienek). Materiał ten można układać pod podłogówkę (podobnie jak gresy i płytki ceramiczne). Aby jednak system działał bez zarzutu, a podłoga nie niszczyła się i nie wypaczała pod pływem wysokiej temperatury, bardzo ważne jest wybranie paneli, które są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Producenci taką informację podają w specyfikacji technicznej swoich wyrobów. Czasami niezbędne jest także zachowanie ściśle określonych warunków instalacji. Podczas projektowania systemu grzewczego warto poinformować ekipę o tym, że będzie na nim układana podłoga LVT.
Pod uwagę należy wziąć opór cieplny. Im jest on mniejszy, tym przekazywanie ciepła z instalacji na powierzchnię jest lepsze. Parametr ten mierzony jest w m2 stopnia C na wat. Uzależniony jest on głównie od gęstości i grubości posadzki. Jakie panele winylowe na ogrzewanie podłogowe będą najlepsze? Maksymalny opór cieplny nie powinien przekraczać 0,15 m²K/W.
Pamiętaj również, że zbyt wysoka temperatura może powodować odkształcanie lub nawet pękanie paneli. Rozwiązaniem jest dobór materiału zaprojektowanego pod podłogówkę oraz zainstalowanie ogrzewania zgodnie z zaleceniami producenta.
Winyle są cienkie, łatwe do cięcia, kształtowania i układania. Grubość paneli winylowych na ogrzewanie podłogowe należy dostosować do instalacji grzewczej zamontowanej w domu. Średnio przyjmuje się, że może to być od 3 do 7 mm.
Podczas instalacji podłogi LTV na podłogówce należy zastosować odpowiedni rodzaj podkładu. To on poprawia izolację termiczną, chroni przed wilgocią i pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło. Co pod panele winylowe na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze?
Możesz wybrać:
Wybór paneli winylowych kompatybilnych z ogrzewaniem podłogowym to dopiero pierwszy krok. Bardzo ważny jest także ich prawidłowy montaż. Aby ciepło było rozprowadzane równomiernie, podłoże musi być wyrównane, stabilne, suche i czyste. Eksperci na podłogówkę zalecają wybranie paneli klejonych do posadzki, a nie typu click. Podłoga pływająca nieco mniej efektywnie przenosi bowiem ciepło. Wielu producentów dostarcza szczegółowych informacji na temat instalacji ich produktów na ogrzewanie podłogowe. To pomaga w prawidłowym zaprojektowaniu systemu grzewczego i montażu podłogi.
Podłogi winylowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy rozprowadzić równomierną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Niski opór cieplny i dobre przewodzenie ciepła są ich niepodważalnym atutem. Przy zakupie paneli winylowych należy zwrócić uwagę, by ich ogólny opór cieplny wynosił maksymalnie 0,15 m²K. Należy pamiętać także o odpowiedniej grubości podkładu oraz samego panela, by podłoga nie odkształciła się w wyniku wysokiej temperatury. Odpowiednia izolacja podłogi zwiększy efektywność systemu grzewczego. Montaż paneli winylowych jest dość prosty, więc nie powinien przysporzyć większych problemów, nawet amatorom. Panele winylowe można wykorzystać przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym oraz wodnym. W przypadku paneli laminowanych pozostaje jedynie możliwość montażu wodnego ogrzewania podłogowego.
Outlet internetowy Nexterio oferuje szeroki wybór paneli winylowych różniących się parametrami technicznymi, grubością, szerokością, długością oraz wzornictwem. Wśród nich znajdziesz także materiały, które dobrze sprawdzają się na ogrzewanie podłogowe. Wolisz klasyczny wzór deski, jodełkę w stylu retro, a może panele imitujące nowoczesne płytki? Poznaj naszą kolekcję i stwórz funkcjonalną, trwałą oraz estetyczną podłogę winylową.
Komentarze (0)
Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!