Wykonane z gresu płytki są bardzo praktycznym materiałem zarówno do wykańczania pomieszczeń wewnętrznych, jak i kładzenia na tarasach czy schodach zewnętrznych. W sprzedaży znajduje się gres szkliwiony, gres techniczny, a także zdobiony. Jakie są zalety gresu i czym różnią się poszczególne jego rodzaje?
Spis treści
Gres to płytki wykonane z kamionki będącej mieszanką skalenia, gliny, drobno zmielonego piasku kwarcowego, kaolinu i barwników mineralnych. Po uformowaniu płytki jest ona poddawana dużemu naciskowi, a następnie wypalana w temperaturze 1300 °C, co nadaje gresowi twardość, wynoszącą w skali Mosha 8-9 punków na 10 możliwych. Przekłada się to na wysoką mrozoodporność płytki, a także jej małą podatność na pleśni i grzyby.
Płytki gresowe produkowane są w szerokim wyborze wzorów, formatów i kolorów, dzięki czemu można dopasować je praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego. Płytki podłogowe gres mogą leżeć zarówno w łazience, jak i w kuchni czy na tarasie. Nadają się zarówno do mieszkań i domów prywatnych, jak i urzędów, galerii handlowych czy innych często uczęszczanych miejsc.
Gres szkliwiony to niezwykle estetyczny rodzaj płytek. Jest on pokryty specjalnym szkliwem z domieszką barwników, nadających mu jedną lub nawet kilka barw. Dzięki temu powierzchnia stworzona z płytek tego rodzaju wygląda niezwykle efektownie i sprawia, że gres szkliwiony na podłogę cieszy się dużą popularnością. Jego zaletą jest możliwość używania w miejscach, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe, a jego wersja drewnopodobna może świetnie zastąpić parkiet w salonie.
Gres polerowany to bardziej ozdobna forma szkliwionego. Jednak w sytuacji, gdy kładziemy gres szkliwiony polerowany w miejscach szczególnie uczęszczanych, należy liczyć się z możliwością szybkiego starcia warstwy barwionej, co może mieć duży wpływ na estetykę całej powierzchni. Należy również mieć na uwadze, że polerowanie zwiększa właściwości poślizgowe płytek, dlatego nie są one zalecane w miejscach, gdzie często występuje wilgoć, jak np. kuchnia czy łazienka. Płytki gres polerowany wymagają także regularnej impregnacji, aby utrzymały swoje cechy ozdobne.
Gres techniczny to odmiana płytek gresowych, które są najbardziej odporne na ścieranie. Choć nie jest pomyślana jako ozdoba podłogowa, dzięki odpowiednio dobranemu kolorowi może wyglądać estetycznie, a ze względu na swoje cechy gres techniczny zalecany jest do miejsc, gdzie panuje duży ruch oraz tworzenia powierzchni mających za zadanie utrzymywać większe ciężary, jak np. magazyny czy garaże.
W naszej ofercie można znaleźć zarówno klasyczny gres szkliwiony 60x60 (znajdź w sklepie), jak również inne grupy rozmiarowe – zaczynając od 10 x 10 cm, kończąc na 20 x 100 cm czy 90 x 90 cm. Dzięki różnego rodzajom kształtom możliwe jest ułożenie płytek gresowych interesującą mozaikę podłogową, a także dopasować ich wielkość do pomieszczenia.