Choć kompakt WC kojarzy się głównie z brakiem przestrzeni, to często używa się go także w dużych łazienkach. To wygodne rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca oraz ograniczenie elementów do minimum, ale mimo to funkcjonalność jest pełna. Gdy remontuje się łazienkę, warto pomyśleć, czy kompakt WC nie powinien zastąpić tradycyjnego sedesu?
Ujmując rzecz bardziej dokładnie, WC kompakt to połączenie muszli klozetowej oraz spłuczki toaletowej. Jej zbiornik jest przymocowany śrubami bezpośrednio do miski lub też stanowi z nią jedną całość. Takie rozwiązanie pozwala na pełne użytkowanie toalety, przy czym nie zajmuje ona tyle przestrzeni i nie wymaga montażu, jak zwykła. WC kompakt często stosowany jest w toaletach o wzmożonym ruchu, np. w instytucjach publicznych.
Wszystkie kompakty WC wyposażone są w spłuczki oraz klapy sedesowe. Te drugie wykonane najczęściej z duroplastu, więc warto wybrać model mający powłokę antybakteryjną. Różna może być wysokość oraz głębokość miski. Kompakty WC mają także często spłuczki z wbudowaną możliwością dwóch różnych spłukiwań – pełne oraz połowiczne, co pozwala na zaoszczędzenie wody w dłuższej perspektywie.
urządzenia tego typu można podzielić pod względem odpływu na poziome i pionowe. Określenie kompakt WC pionowy oznacza, że rura odpływowa montowana jest w takim właśnie ułożeniu, zaś kompakt poziomy podpina się do odpływu w ścianie. Określenia te pozwalają lepiej dopasować dany model do swojej łazienki.