Wiele osób mających na podłogach panele nie używa dywanów. W przypadku parkietu lub tradycyjnej podłogi często kładzie się wykładziny. W stosunku do nich dywany mają wiele zalet. O ile wykładzinę kładzie się tak, że zapełnia całą przestrzeń podłogi, o tyle dywan może mieć różne wymiary, a także kształty – od okrągłego po prostokątny. Nierzadko w większych pomieszczeniach kładzie się dwa dywany – jeden na większej powierzchni, a drugi pod stolikiem czy szafką stojącą pod ścianą.
Dywany mają także setki różnego rodzaju wzorów, dzięki czemu mogą stanowić prawdziwą, estetyczną ozdobę każdego pomieszczenia. Zwłaszcza dywany nowoczesne, czyli te ozdobione modernistycznymi motywami. Dywan z literami i napisami? Oczywiście. Dywan z abstrakcyjnym, geometrycznym wzorem? Żadna przeszkoda. Dywan z nadrukowanym obrazem? Również dostępny. Oczywiście dywany nowoczesne to również i wzory bardziej tradycyjne, a także egzemplarze bez wzorów.
Jeśli domownicy chcieliby mieć dywany wełniane, należy liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku dywanów wykonanych z tworzyw sztucznych (np. poliestru). Ich zaletą jest niewątpliwie naturalna miękkość, a jeżeli runo jest wysokie, duży dywan stanowi świetną warstwę izolacyjną pomiędzy podłogą a pokojem. Należy jednak pamiętać, że dywany wełniane lubią być atakowane przez mole, a jeżeli w domu znajdują się zwierzęta, wówczas różnego rodzaju pasożyty mogą zadomowić się w runie.
Nowoczesne dywany wykonywane są często z tworzyw sztucznych, które świetnie imitują naturalne surowce. Równie popularne są wiskozowe oraz wykonane z mikrofibry. O tym, jak miękka jest powierzchnia takiego dywanu, decyduje liczba pęków na metr kwadratowy. Im jest ona większa, tym większe poczucie miękkości. Dlatego nowoczesne dywany mogą doskonale zastąpić tradycyjne, wykonane z materiałów naturalnych.