Zanim zamontuje się opływ prysznicowy, należy dokładnie zbadać podłogę, której ma się znajdować. Czasami instalacja nie jest możliwa, np. w przypadku wysokich budynków, gdzie zalecana jest minimalna wysokość zabudowy. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, opływ prysznicowy można zamontować. Istotną rzeczą jest jego przepływ. Musi on nadążać za odprowadzaniem wody z prysznica czy deszczownicy. Dobrze dobrany opływ prysznicowy znacznie usprawni korzystanie z łazienki.
Odpływy prysznicowe należy dobierać także pod względem częstotliwości użytkowania. W miejscach publicznych (jak np. basen) nie sprawdzi się taki sam, jak w przypadku mieszkania dwóch osób. W łazienkach prywatnych sprawdzają się odpływy prysznicowe z syfonami zaprojektowanymi tak, że zatrzymują nieczystości. Sam proces instalacji to sprawa skomplikowana, która należy powierzyć fachowcowi.
Odwodnienia prysznicowe to kratki i opływy liniowe. Te pierwsze polecane są w miejscach, gdzie nieprzelewane są większe ilości wody (np. mieszkanie rodzinne). Opływy to nieco bardziej złożone odwodnienia prysznicowe, które przydadzą się w miejscach często używanych. Stosowane są między innymi na basenach miejskich oraz pod zbiorowymi prysznicami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je i w domu prywatnych, ale nie jest to praktyczne.