WC podtynkowe ze względu na montaż wymaga zaplanowania przed wykonaniem remontu łazienki. Choć kosztuje więcej niż tradycyjne WC, to jednak dobrze zamontowane będzie pełnić swą rolę przez długie lata i rzadko zdarzą się jakiekolwiek awarie. A jak montować WC podtynkowe?
Aby zamontować tego typu toaletę, wymagany jest specjalny stelaż do WC. Musi być dopasowany do rodzaju zabudowy – lekkiej lub ciężkiej. Te drugie stosuje się w przypadku ścian murowanych, wymagają one także obmurowania np. bloczkami z betonu komórkowego czy cegłami. Jeśli konstrukcja ściany zalicza ją do zabudowy lekkiej, wówczas stelaż do WC obudowany zostaje płytami gipsowymi lub kartonowymi. Można go także zamontować w lekkiej ściance działowej z profili stalowych.
Każdy stelaż podtynkowy WC pełni taką samą rolę, niektóre modele mają jednak cechy wyróżniające je na tle innych. Na przykład można znaleźć stelaż podtynkowy WC, który umożliwia montaż w narożniku. Inny z kolei model jest przystosowany do spłukiwania dwudzielnego. Wiele egzemplarzy posiada także podkładki wyciszające. Można dzięki temu dobrać taki stelaż, który w pełni zaspokoi potrzeby użytkownika.
Jeżeli chce uniknąć się samodzielnego dobierania miski, klapy, spłuczki i innych elementów, warto kupić zestaw podtynkowy WC
, posiadający wszystko w komplecie. Ponieważ wymienione rzeczy dopasowane są do danego modeli, taki stelaż podtynkowy można zakładać od razu po nabyciu, bez konieczności dalszych zakupów. Taki zestaw podtynkowy WC ma różne elementy – nie każdy jest taki sam. Można więc nabyć stelaż z samą miską, miską z klapą, itp. Dzięki temu da się kupić taki, jaki najbardziej będzie pasować do toalety.