Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Wybieramy deski podłogowe

27.01.2014

 

 

Warto zastanowić się nad tym, jakie deski wybrać do swojego pomieszczenia. Taka decyzja powinna być przemyślana i dopasowana zarówno do aranżacji wnętrza, jak i parametrów, które odpowiadają za żywotność tych artykułów. Pamiętajmy, że to inwestycja, która będzie nam służyć latami.

deski podłogowe

 

 

Rodzaje

Deska podłogowa to produkt naturalny, który wykorzystuje się jako posadzkę na podłogę. Charakteryzują się niepowtarzalną kolorystyką oraz układem słoi, które nadają charakteru każdemu pomieszczeniu. Dzięki temu elementowi wykończeniowemu, wnętrze staje się klimatyczne i przytulne. Wygląd podłogi uzależniony jest od gatunku drzewa i jego koloru. Deski występują w formie litej lub warstwowej. Ta pierwsza wybierana jest najczęściej ze względu na aspekt wizualny. Jest elementem wyposażenia, w którym mogą pojawić się pęknięcia lub szpary. Przez to, że deska ciągle pracuje, określana jest jako egzemplarze z duszą. Reaguje ona na wilgoć, dlatego też, musimy pamiętać o stosowaniu nawilżaczy w pomieszczeniach, w których znajdzie ona zastosowanie. Kolejnym rodzajem desek podłogowych są deski dwu lub trójwarstwowe. Te egzemplarze są stabilniejsze, od ich litych odpowiedników. Wielu producentów zaleca ułożenie ich w pomieszczeniach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo mocuje się je na zasadzie kliku (składanie pod kątem 70 stopni), a nie jak w przypadku litych desek, na klej.

 

 

 

 

Parametry

Oprócz wyglądu deski podłogowej, ważna jest również jej trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Wybierając deskę podłogową zwróćmy uwagę na jej grubość. Cienkie deski, czyli te od 14 – 21 mm przeznaczone są do klejenia do podłoża. Grubsze egzemplarze wykorzystuje się do montaży deski w sposób pływający, czyli wtedy, kiedy ułożone nie są na stałe związana z podłożem. Kolejnym parametrem, z którym możemy się spotkać przy opisie deski warstwowej jest lamelowość. Jest ona wyznaczana liczbami, które świadczą o ilości warstw. Najistotniejszym parametrem przy wyborze deski, jest jej twardość. Współczynnik Brinella określa średnią wartość twardości dla danego gatunku drewna. Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu powinno się stosować deski o większym współczynniku. Do najtwardszych gatunków należą takie drewna jak orzech, jesion, buk czy dąb. Gdy wybierzemy już interesujący nas egzemplarz deski, zwróćmy także uwagę na jej gwarancje. Wiadome jest, że im materiał ma dłuższą gwarancje, tym, nie musimy martwić się o jej szybkie zużycie.

 

pielęgnacja deski podłogowej

Pielęgnacja i renowacja

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu po ułożeniu podłogi powinna kształtować się na poziomie 45- 60%, a temperatura w przedziale 18- 24 stopni. Czystość podłogi utrzymujemy poprzez zamiatanie, odkurzanie oraz okresowe przecieranie wilgotną, ale nie mokrą szmatką. Największym wrogiem deski jest piasek i woda. Do pielęgnacji desek podłogowych najlepiej używać specjalnych środków pielęgnacyjnych, zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. W ofercie naszego sklepu można znaleźć wszystkie niezbędne rodzaje. Pamiętajmy, o zadbaniu o miejsca, w których deska narażona jest na nacisk mebli. Należy podkleić filc, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Pamiętajmy o tym, żeby w miarę regularnie dbać o wygląd naszej podłogi.