Facebook
Loading...
rabaty do 90% taniejrabaty do 90% taniej ceny już od 1 złceny już od 1 zł renomowani producencirenomowani producenci ponad 2000 wzorówponad 2000 wzorów

Jak obliczyć, ile potrzeba płytek?

dodano: 2018-07-11

Zawsze zanim kupi się płytki do kuchni czy łazienki, należy ustali ich potrzebną liczbę. Nikt nie chciałby, aby w trakcie kładzenia nagle się okazało, że brakuje mu płytek do zakończenia pracy! A ponieważ glazurę kupuje się na metry kwadratowe, niezbędne będzie dokładne wymierzenie powierzchni do pokrycia. Wyjaśniamy, jak obliczyć metry kwadratowe zarówno na ścianach, jak i podłodze. Nie jest to skomplikowane zadanie, a do jego wykonania może się przydać metr mierniczy.

Jak obliczyć, ile potrzeba płytek?

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju?

W przypadku kładzenia płytek na ścianie pokoju lub innego pomieszczenia określenie powierzchni kwadratowej bazuje na szerokości i wysokości. Najpierw mierzymy szerokość, potem wysokość. Następnie należy pomnożyć przez siebie otrzymane pomiary – wynik pokazuje, ile dana ściana ma metrów kwadratowych. Jeśli przykładowo wysokość ściany to 3,2 m a szerokość 4 m, mnożymy 3,2 × 4, co daje 12,8. Czyli – ściana ma 12,8 m2.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić dokładnie tyle płytek i gotowe. Zawsze należy zaopatrzyć się o 10–15% płytek więcej niż powierzchnia, jaką zamierza się nimi pokryć. Istotnym czynnikiem jest także to, czy kładziemy płytki w karo czy prosto. Warto zasięgnąć porad fachowców lub poczytać na ten temat. Wybór sposobu ułożeniamadecydujące znaczenie przy określeniu ilości materiału.

Przy układaniu płytek na prosto w pomieszczeniu do 10 m2, należy nabyć 10% więcej materiału, a więc w przypadku ściany o powierzchni 10 m2 kupujemy 11 m2 płytek. Powierzchnia od 10 m2 do 50 m2 wymaga 5% więcej, zaś przy powierzchni większej niż 50 m2  – 3% więcej.

Przy układaniu płytek w karo, powierzchnia do 10 m2 wymaga 20% płytek więcej, powierzchnia 10–50 m2 to konieczność nabycia dodatkowych 10%, a powyżej 50 m2 – 5%.

Kafelki na ścianę – dlaczego potrzeba ich więcej?

Przy obliczaniu potrzebnej ilości materiału musimy pomyśleć o zapasie z powodu potencjalnych strat, do których może dojść podczas kładzenia. Powstają one przede wszystkim w sytuacji docinania płytek na wymiar. Należy także uwzględnić ewentualne naprawy w przyszłości – płytki z różnych powodów mogą zostać zarysowane, pękać, wyszczerbiać się itp. Posiadając zapas, wymiany uszkodzonych na nowe można dokonać od ręki. Jest to również korzystne z punktu widzenia estetyki – jeśli te same płytki zechcemy dokupić jakiś czas później, możemy zauważyć, że różnią się one od siebie odcieniem, a nawet grubością.

Jak obliczyć, ile potrzeba płytek?

Obliczanie powierzchni ścian – nie zapomnij o dekoracjach!

Jeśli chcemy umieścić w pomieszczeniu takie elementy dekoracyjne, jak dekory, cokoły czy listwy, należy dokładnie ustalić ich ilość, a następnie odjąć ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ściany lub/i podłogi, na którą będą kładzione płytki. Dopiero wówczas okaże się, ile płytek do łazienki czy kuchni jest potrzebne.

Pamiętaj, że jeśli chcesz stworzyć kompozycję z różnych kolorów płytek, konieczne będzie określenie ilości każdej barwy. W przypadku wzoru symetrycznego sprawa bywa najprostsza – po określeniu powierzchni dzieli się ją przez pół i wówczas wiadomo, ile płytek w danej barwie kupić. Na przykład mamy powierzchnię 14 m2 i chcemy użyć na niej dwóch rodzajów płytek w takiej samej liczbie. Potrzeba wówczas 7 m2 płytek każdej barwy + 5% w zapasie. W przypadku innych proporcji obliczamy procentowo na bazie powierzchni – np. 70% płytek białych, 30% czarnych. Przy przykładowej ścianie 14 m2 będzie to 9,8 m2 białych oraz 4,2 m2 czarnych. W przypadku kładzenia więcej niż dwóch kolorów, także należy posłużyć się proporcjami procentowymi dla każdej barwy.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!