Układanie płytek na ścianie jest czynnością, którą można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, jak przygotować się to tego zadania, a następnie – jak je przeprowadzić. Oto poradnik, który powinien pomóc przy tej pracy – pokazujemy w nim krok po kroku, jak położyć płytki na ścianie.
Przy układaniu płytek zacząć trzeba od przygotowania powierzchni ściany, na którą zostaną nałożone płytki. Jeśli ściana jest nowa, wystarczy tylko oczyszczenie emulsja gruntująca. W przypadku starszych ścian starszych należy po oczyszczeniu sprawdzić tynk oraz zweryfikować ubytki. Jeżeli stan tynku pozostawia wiele do życzenia, należy otynkować dane obszary, a nierówności załatać za pomocą zaprawy wyrównującej, aby uzyskać równą powierzchnię. Dopiero po tym można ją zagruntować.
Uwaga – jeśli powierzchnia ściany jest gładka i równa, to również nie jest dobre podłoże. Trzeba nadać jej chropowatości, do czego może posłużyć szlifierka lub nakłuwanie ostrym narzędziem. Dopiero na tak przygotowaną ścianą kładziemy emulsję gruntującą.
Aby ułożyć płytki na ścianie w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, należy przygotować niezbędne narzędzia oraz akcesoriasznur pomiarowy, poziomica, miarka, linijka, ołówek, krzyżyki dystansowe, młotek gumowy, ściągacz gumowy do spoin, drewniana łata posadzkarska szpachelka ząbkowana, gładka łatwa drewniana, przyrząd do cięcia płytek, korytko i szpachelka, wiadro, gąbka, narzędzie do cięcia płytek.
Klej do płytek powinien zostać dobrany pod kątem podłoża. Mineralne, jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe czy betony ścienne wymagają kleju elastycznego szybkowiążącego. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych używamy kleju dyspersyjnego lub o podwyższonej elastyczności. Tym drugim dobrze posłużyć się również wtedy, gdy płytki będą nakładane na starą glazurę. Podczas kładzenia płytek na powierzchnię drewnianą (lub drewnopochodną) powinien być stosowany klej dyspersyjny.
Jak przygotować się na układanie płytek ściennych?
Po ustaleniu wysokości, na jakiej będą leżeć płytki należy na ścianie, na wysokości drugiego rzędu płytek należy zamontować drewnianą lub aluminiową listwę za pomocą poziomicy.
Jeśli wysokość glazury w pomieszczeniu jest ustalona i nie stanowi wielokrotności całej płytki, powinno rozpocząć się od góry, a przy podłodze umieścić płytki przycięte. Jeśli wysokość glazury może być dowolna, zaczynamy jej układanie od dołu. W każdym przypadku układanie płytek ceramicznych powinno zaczynać się od najbardziej wyeksponowanego miejsca pomieszczenia.
Przy użyciu szpachelki nałóż odpowiednią ilość kleju do pokrycia około 1 m2, a następnie rozsmaruj ją po ścianie lekkim ruchem obrotowym. Przejedź po kleju ząbkami szpachelki, aby pozostały wyraźne bruzdy. Umieść pierwszą płytkę w rogu utworzonym przez linię pozioma i pionową. Przyklej kolejną, lekko obracając, dopóki nie przylgnie, a potem kolejne płytki. Pomiędzy płytkami umieszczaj krzyżaki dystansowe. Po ułożeniu pierwszego rzędu należy docisnąć płytki poziomnicą, łapiąc jednolitą płaszczyznę. Nadmiar kleju trzeba niezwłocznie usuwać. Do poprawiania wystających płytek posłuż gumowy młotek albo łata (w jej przypadku musi być pokryte kilka płytek równocześnie).
Po ułożeniu dolnego rzędu należy usunąć listwę – jeśli była używana – oraz wyjąć krzyżyki dystansowe. Płytki pozostawiamy na 24 godziny, a po upływie tego czasu możemy przystąpić do nakładania fugi. Rozprowadza się ją gumowym ściągaczem w różnych kierunkach, a następnie ściera wilgotną gąbką z płytek, nim stwardnieje. Fugi przecieramy gąbką – i gotowe.
Zasady układania płytek ściennych
Oto kilka zasad, gwarantujących ułożenie płytek w pomieszczeniach różnych kształtów.
Zanim zaczniesz samodzielnie układać płytki, możesz jeszcze przejrzeć filmiki instruktażowe, które bez problemu znajdziesz w sieci.
Komentarze (0)
Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!