Facebook
Loading...
27 Outletów w Polsce
Znajdź
ZnajdźOutlet

Płytki do łazienki

dodano: 2019-06-10

Płytki łazienkowe to bardzo istotny element wyposażenia pomieszczenia, nadający mu ton i wpływające na jego aranżację. Przy ich wyborze można uwzględnić osobiste preferencje kolorystyczne – lub zdać się na fachową poradę – jednak ich wielkość i kształt zależą przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia.

 

Płytki do łazienki

Płytki ścienne łazienkowe - rozmiary

Mniejsze płytki ceramiczne łazienkowe na ścianę stosuje się w pomieszczeniach o średniej lub małej powierzchni. Dlaczego? Duża liczba drobnych elementów pozwoli na optyczne powiększenie łazienki oraz umożliwi uniknięcie docinek. Natomiast płytki łazienkowe ścienne w rozmiarach średnich i dużych pasują do większych pomieszczeń, a mnogość ich kształtów pozwala na tworzenie praktycznie niczym nieograniczonej liczby aranżacji.

Płytki łazienkowe – aranżacje

Jak stworzyć w łazience pożądaną aranżację? Minimalistyczna to po prostu białe płytki łazienkowe bez dekorów i ozdobników. Mogą być wielko- lub średnioformatowe, a w przypadku mniejszych pomieszczeń – małe. Zwykle taka aranżacja znajduje się w miejscach użyteczności publicznej, jak toalety w urzędach czy szpitalach, ponieważ ma przede wszystkim pełnić funkcje praktyczne. Jeśli jednak urządzamy łazienkę w swoim mieszkaniu, można dodać ozdobniki i przełamać jednolitość kolorystyczną – posłużą do tego płytki łazienkowe niebieskie (znajdź w sklepie), czerwone czy szare. Bardzo popularna jest łazienka w stylu angielskim – tutaj płytki ścienne i podłogowe do łazienki powinny być prostokątne, a na ścianie ułożone maksymalnie do wysokości 120 cm. Jeśli nie boisz się nowoczesności i masz ochotę nieco zaszaleć, wówczas kolorowe płytki łazienkowe dają Ci liczne możliwości aranżacyjne – zaczynając od tworzenia stref, kończąc na kolorystycznych wzorach na ścianie i podłodze. Tutaj panuje pełna dowolność – można stosować nawet płytki z efektami 3D - dobrze jednak zdać się na fachowe porady w tej kwestii lub wzorować na już istniejących rozwiązaniach. W przypadku aranżacji klasycznej, można znaleźć liczne płytki podłogowe drewnopodobne do łazienki, a także imitujące kamień.

 

Płytki do łazienki

Nowoczesne płytki łazienkowe – o czym pamiętać?

Kupując płytki do łazienki, obojętnie, czy będą przeznaczone na ściany czy podłogę, musimy nabyć zawsze co najmniej 10% więcej przy normalnym układaniu lub 15% więcej przy wzorze karo. Dlaczego? W wielu miejscach będą przycinane, co z kolei wymusi przycięcie kolejnych, a więc zmieni się łączna, niezbędna do wykorzystania ilość.

Jeśli na ściany i podłogę wykorzystywane są płytki o takich samych wymiarach, muszą być układane w ten sposób, aby fugi znajdowały w jednym miejscu. Jeśli nie chcemy widocznej fugi, należy zastosować płytki rektyfikowane i fugę w dokładnie takim samym kolorze.

Listwa dekoracyjna lub półwałek doskonale uzupełni aranżację angielską. W przypadku minimalistycznej dobrze, aby płytki zostały zlicowane z powierzchnią, a wyrównanie można wykonać przy użyciu płyty gipsowo-kartonowej.

Zarówno płytki łazienkowe dekoracyjne, jak i zwykłe, powinny cechować się powierzchnią antypoślizgową.

Płytki łazienkowe - ceny

Na to, jakie są ceny za płytki łazienkowe, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim – materiał. Najdroższe są płytki łazienkowe gresowe, tańsze wykonane z terakoty, a najtańsze – z glazury, czyli standardowe, jakie spotykamy większości łazienek zarówno w domach prywatnych, jak i urzędach. Kolejny to ozdoby – ładne płytki łazienkowe, na przykład z ciekawa faktura czy dodatkami – zawsze kosztują nieco więcej niż w jednolitej barwie. Ostatni element, mający wpływ na cenę, to oczywiście rozmiar pojedynczej płytki - oczywistym jest, że płytki łazienkowe 30x60 (znajdź w sklepie) będą tańsze niż 60 x 60 cm.

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!

-->