Facebook
Loading...
27 Outletów w Polsce
Znajdź
ZnajdźOutlet

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

dodano: 2021-07-14

Winylowe panele – poznaj ich zalety

Panele podłogowe to nadal jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania podłóg. Łączą w sobie piękny wygląd, praktyczność i oczywiście dobrą cenę – szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakupy w sklepie takim jak  Nexterio czyli outlet paneli podłogowych. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak panele winylowe.

Czym jest winyl?

Winyl to syntetyczny materiał charakteryzujący się dużą odpornością na uszkodzenia i niesamowitą trwałością. Panele złożone są z kilku nałożonych na siebie warstw. Najważniejszą z nich jest warstwa PCV, na którą nałożona jest przezroczysta warstwa poliuretanu. To nic innego jak popularne w czasach PRL-u tworzywo PCV - jednak teraz powróciło ono w mocno ulepszonej formie. Nie ma mowy o sztucznym wyglądzie. To dzięki warstwie PCV powierzchnia winylu jest wytrzymała i estetyczna. Pod tą warstwą umieszczona jest kolejna warstwa nazywana fotograficzną – która  jest odpowiedzialna za wygląd. Warstwa fotograficzna może odzwierciedlać naturalny kamień, beton, drewno bądź dowolny kolor. Dzisiejsza technologia pozwala na wysoką jakość nadruku i sprawia, że łatwo ją pomylić z naśladowaną nawierzchnią.

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

Trwałość

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest ich trwałość. Posiadacze zwykłych paneli wiedzą, że ten rodzaj okładziny dość szybko się niszczy, szczególnie w domu gdzie dużo się dzieje. Z panelami winylowymi jest zupełnie inaczej. Są wykonane z w pełni wodoodpornego tworzywa, przez co mogą być stosowane nie tylko w salonie, ale również w kuchni czy łazience gdzie są narażone na wilgoć.

Powierzchnia nie rysuje się i struktura pozostaje długo bez zmian – na tę wiadomość ucieszą się właściciele zwierząt. Panele winylowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne np. na upadek kubka czy talerza w kuchni.

Jest to idealny wybór do mieszkań w bloku, ponieważ mają o wiele lepsze właściwości w zakresie izolacji akustycznej. Nie ma efektu „stukania” podczas chodzenia w butach – sąsiedzi będą na pewno wdzięczni J

Pielęgnacja i renowacja

Wyglądem nie odbiegają od naturalnych desek drewnianych, ale w odróżnieniu od nich, podłogowe panele winylowe nie wymagają systematycznej renowacji. Nie musimy się przejmować cyklinowaniem lub lakierowaniem podłogi. Wybierając panele podłogowe winylowe mamy zagwarantowaną funkcjonalność oraz wygodę ich użytkowania.

Panele podłogowe winylowe, w przeciwieństwie do paneli laminowanych, mogą być poddawane zabiegom renowacyjnym polegającym na przeszlifowaniu powierzchni a następnie nałożeniu nowej warstwy powłok poliuretanowych lub polimerowo - akrylowych. Zdecydowanie dużą zaletą jest to, że można wymienić pojedyncze, uszkodzone panele. Utrzymanie czystości jest również bardzo proste, wystarczy je zamieść lub odkurzyć, a następnie przetrzeć na mokro z dodatkiem łagodnego detergentu, by odzyskały nienaganny wygląd.

Bezpieczeństwo i ogrzewanie podłogowe

Wielu z nas lubi chodzić na boso o każdej porze roku. Niestety często mamy przez to zimne stopy. Aby czuć przyjemny dotyk ciepłej podłogi pod stopami wcale nie musimy decydować się na naturalne, drewniane deski. Elastyczna struktura winylu zapewnia stałe ciepło i komfort, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem do każdego typu pomieszczenia.

Charakteryzują się również bardzo dobrym przewodzeniem ciepła dzięki temu nadają się idealnie do ogrzewania podłogowego i jest to częsty wybór klientów decydujących się na ogrzewanie podłogowe w swoim domu..

Panele winylowe mają właściwości antypoślizgowe – są o wiele bezpieczniejsze dla dzieci i dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

Klasa użyteczności

Wybierając produkty do domu zwracamy uwagę na parametry techniczne. Wybierając panele podłogowe winylowe bardzo ważne jest aby decydować się na materiały sprawdzone o dobrych właściwościach. Tylko to da nam gwarancję pięknej i wytrzymałej podłogi przez długie, długie lata. Klienci coraz lepiej orientują się w oznaczeniach parametrów technicznych, które są dedykowane panelom podłogowych. Kto nie słyszał skrótu „AC” potocznie rozumianego jako stopień wytrzymałości paneli? Co to tak naprawdę oznacza w praktyce „klasa ścieralności” i czy można ją znaleźć na panelach winylowych? Jeżeli masz wątpliwość śpieszymy z odpowiedziami:

Skrót „AC” po którym zawsze pojawia się cyfra: 3,4, lub 5 to oznaczenie parametru zwanego klasą ścieralności – Abrasion Class. Jest to jeden z głównych parametrów opisujących trwałość paneli laminowanych. Wytrzymałość warstwy wierzchniej laminatu w tym wypadku bada się za pomocą testu Tabera (norma EN15468:2013). Test ten polega na zamocowaniu okrągłej próbki kawałka panelu na ruchomej platformie, która obraca się wokół własnej osi. Na powierzchnie badanej próbki opuszcza się tarcze ścierające i dociska z odpowiednią mocą.

Na badanej próbce po pewnym czasie pojawiają się koła, które pokazują zużycie materiału po konkretnej liczbie cykli. Im więcej obrotów wytrzyma badany panel tym wyższą klasę AC otrzymuje.

Zarówno w przypadku paneli laminowanych jak i paneli winylowych do określenia ich trwałości przeprowadza się wiele testów. Dla paneli laminowanych posługujemy się klasą ścieralności (AC), a dla paneli winylowych klasą użyteczności. Ta druga mówi nam więcej o trwałości produktu ponieważ jest kategorią o wiele obszerniejszą.

Klasy rozpoczynające się cyfrą 2 (21, 22, 23) określają użytek domowy, 3 (31, 32, 33) to użytek komercyjny, natomiast te oznaczone „4” to zastosowanie przemysłowe. Druga cyfra, od 1 do 3 oznacza intensywność użytkowania czyli przy jakim natężeniu ruchu można stosować daną klasę, 1 – mała intensywność, a 3 największa intensywność. Najprościej mówiąc - klasa 23 oznacza intensywne użytkowanie domowe (kuchnia, salon), a klasa 33 wysokie natężenie ruchu w pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepy.

klasa użyteczności paneli winylowych

Jak się kładzie panele winylowe?

Łączy się je za pomocą specjalnych zamków. Wyróżnia się tu zamki tradycyjne (angle lub 2G), w których najpierw należy połączyć krótsze, a następnie dłuższe boki. Z kolei nowoczesne zamki (znane jako fold down, click lub 5G) są o wiele łatwiejsze w obsłudze i umożliwiają samodzielne kładzenie paneli. Podczas montażu paneli słyszalny jest “klik”. W OUTLECIE NEXTERIO panele LVT dostępne są również w wersji na klej, czyli dry back. Jak kłaść panele winylowe w tej wersji? Jeśli używasz kleju, musisz precyzyjnie przygotować podłoże – powinno być idealnie równe. Nanieś na nie klej, a następnie odczekaj kilkadziesiąt minut, ułóż 2–3 rzędy materiału, po czym całość powtórz. Tak klejony winyl na podłogę można użytkować już po 24 godzinach. Można użyć maty montażowej z samoprzylepną warstwą, która przyspiesza proces układania paneli. Wyrównuje możliwe nierówności podłogi i pozwala na szybsze użytkowanie od razu po montażu.

Czy mogę położyć panele winylowe LVT na płytki?

Odpowiedź brzmi: TAK! Panele winylowe LVT można układać na starych posadzkach, również z płytek, a nawet desek. Nie jest wymagane usuwanie starego podłoża. Należy jednak pamiętać o wymaganiach odnośnie jego przygotowania. Aby przykleić panele do podłoża musi być ono czyste, suche, równe, mocne i stabilne. Czasem wymagane jest wylanie cienkiej warstwy wylewki samopoziomującej (2-3mm). Mogą to być też istniejące płytki podłogowe, ale wówczas musimy zaszpachlować fugi.

Dzięki temu pracy przy montażu jest zdecydowanie mniej niż przy tradycyjnej posadzce. Całość okazuje się też o wiele tańsza.

Ostatni krzyk mody

Podłoga winylowa łączy w sobie najlepsze zalety paneli i płytek podłogowych. Z jednej strony przypomina te pierwsze ze względu na wygląd (doskonale imituje drewno), z drugiej strony posiada właściwości tych drugich (podobnie jak płytki jest wodoodporna). Jednocześnie są cieplejsze niż płytki, które kojarzą nam się jako materiał chłodniejszy od paneli. Cena to kolejny argument, by wybrać ten rodzaj podłogi – tanie panele LVT są wytrzymałe mimo niskiej ceny. Prawidłowo położone mogą nam służyć przez lata. Sprawdź naszą ofertę w kategorii panele podłogowe winylowe

Oceń poradę:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy/a i dodaj swoją opinię na temat tej porady!

-->